а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анотира

анотираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Додава белешка во текст.
Англиски: annotate Албански: pajis me shënime
2. Прави кратка содржина на книга, статија и сл.
Англиски: annotate Албански: përmbajtje të shkurtër
Изведенки
анотирање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи