а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анотација

мн. анотации
Вид збор: Именка, женски род
1. белешка, објаснение
Англиски: annotation Албански: shënim
Примери:
Анотациите имаат чисто тематски карактер.
2. Попис на запленети работи.
Англиски: annotation Албански: shkrim
Употреба: Правда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи