а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анорексија

(едн.) анорексијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24266
Од физички или психички причини, болна склоност кон слабеење.
Англиски: anorexia
Употреба: Медицина
Примери:
Анорексијата во однос на полот почесто се јавува кај жените отколку кај мажите.
Изведенки
анорексичен прид.
анорексичниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК