а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аноргански

анорганскиот
Вид збор: Придавка
Што не подлежи на законите на живата, органска природа, неоргански.
Англиски: inorganic
Примери:
Анорганскиот свет е свет на целосна независност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи