а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анонимус

мн. анонимуси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47940
1. Непотпишано лице.
Англиски: innominate Албански: anonim
2. Непознато, неафирмирано лице.
Англиски: nobody Албански: askush
Примери:
Вечен анонимус.
Пејачки анонимус.