а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анонимен

анонимниот
Вид збор: Придавка
1. Што нема свое име, безимен.
Англиски: anonymous
Примери:
Анонимен воден простор без сеќавање и без историја.
2. Што е од непознат автор.
Англиски: anonymous
Примери:
Анонимен допис.
Анонимни писма.
3. Непознат пошироко, непопуларен.
Англиски: unknown
Примери:
Анонимен пејач.
Изведенки
1. анонимно прил.
Пример: Евангелијата многу долго време анонимно кружеле.
2. анонимност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи