а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аномалија

мн. аномалии
Вид збор: Именка, женски род
Состојба, појава која не одговара на она што е нормално.
Англиски: anomaly
Примери:
Овде се лекуваат аномалии на човечкиот организам, но не и пороци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи