а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анкетира

анкетираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Собере, собира податоци со помош на анкета, на прашалник.
Англиски: interview
Примери:
Таа ги анкетира студентите на Филолошкиот факултет.
Обично новинарите анкетираат ненадејно.
Изведенки
анкетирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи