а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анкета

мн. анкети
Вид збор: Именка, женски род
Собирање податоци преку однапред подготвени прашања чиишто одговори нудат информации за определено истражување.
Англиски: enquete, inquiry Француски: enquêt
Примери:
Тој вршеше масовни анкети.
Овој статистички преглед е направен врз основа на анкетите за потеклото на родовите во село Лабуништа.
Анкетата покажа дека мислењата се поделени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи