а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анкетар

мн. анкетари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што спроведува собирање податоци преку анкета за да се определи општо мислење за одделни прашања.
Англиски: interviewer
Примери:
Групата беше составена од десет анкетари.
Изведенки
анкетарка ж.
мн. анкетарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи