а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анимација

мн. анимации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15370
1. Давање живот, оживување, давање душа.
Англиски: animation Албански: gjallëri
2. Правење цртани, анимирани филмови.
Англиски: animation Албански: animacion