а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анестезија

(едн.) анестезијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18017
1. Намалување или губење на чувството за болка.
Англиски: numbness Албански: mpirje
2. Постапка при хируршки зафати кога на болниот му се дава опојно средство за да се изгуби достапот на сетилните дразби до некое сетило, при што се губи чувството за болка.
Англиски: anesthesia Албански: anistezi
Употреба: Медицина
Примери:
Локална анестезија.