а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анафора

анафори
Вид збор: Именка, женски род
Повторување на исти зборови во почетокот на два или повеќе стиха едноподруго.
Англиски: anaphora
Употреба: Лингвистика
Примери:
Јас си идам.../ Јас си сретив ...
Изведенки
1. анафорски прид.
анафорскиот
2. анафоричен прид.
анафоричниот