а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анатомија

анатомијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9916
1. Наука што ги проучува составот и градбата на живите суштества.
Англиски: anatomy Албански: anatomi
Употреба: Биологија , Медицина
Примери:
Анатомија на човекот.
Анатомија на окото.
Анатомија на билките.
2. Наставен предмет и учебник по таа наука.
Англиски: anatomy Албански: anatomi
Употреба: Образование
Примери:
Патолошка анатомија.
Изведенки
анатомски прид.
анатомскиот