а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анатемоса

анатемосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Црквата или нејзин претставник проколне, проколнува некого или нешто.
Англиски: damn Албански: mallkoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Црквата го анатемоса нивното семејство.
2. Осуди, проколнувајќи го без одобрување за постапките, обележи со нешто негативно.
Англиски: curse Албански: ndëshkoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ги анатемоса сопствените деца.
Изведенки
анатемосува несв.
анатемосуваат