а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анатемник

мн. анатемници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45183
Проклетник, оној што носи лошо, немир и зло.
Англиски: damned
Примери:
Од таквите анатемници селото ни се запусте.