а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анасон

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32074
Едногодишна лековита билка со многу пријатен мирис, се употребува во народната медицина или како зачин.
Латински: Pimpinella anisum Англиски: anise Турски: anason Албански: anason, anise
Употреба: Ботаника