а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анасонка

мн. анасонки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26253
Ракија зачинета со анасон.
Англиски: aniseed brandy Албански: anasone
Употреба: Гастрономија
Примери:
Фрлив едно стодрамче анасонка.
Нарачаа по една анасонка.