а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анархизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17927
1. Социјална теорија што ја отфрла потребата од власт и пропагира целосна слобода на личноста.
Англиски: anarchism Албански: anarkizëm
Употреба: Политика
Примери:
Се истакна со остри говори против анархизмот на младите.
2. анархија
Англиски: anarchy Албански: anarki
Примери:
Анархизмот да се казнува.