а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анамка

Види и: анама (ж.)
мн. анамки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43238
анама
Англиски: lady Турски: hanım
Примери:
Оџата спокојно и одговорил: ти анамке рече писмо и јас го читам тоа како писмо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК