а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анама

мн. анами
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12037
жена, сопруга, госпоѓа, дама
Англиски: lady Турски: hanım
Примери:
Единствениот пат да ја има Анѓа како вистинска анама беше нејзиното потурчување.
Изведенки
1. анамче ср.
мн. анамчиња
дем. и хип.
2. анамски прид.
анамскиот