а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аналфабет

мн. аналфабети
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што не знае да чита и да пишува.
Англиски: analphabet Албански: analfabet
2. Тој што е необразован, нестручен, неупатен.
Англиски: analphabet Албански: analfabet
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Изведенки
аналфабетски прид.
аналфабетскиот
Пример: Аналфабетски курс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи