а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аналој

мн. аналои
Вид збор: Именка, машки род
масиче за Евангелие
Грчки: ἀναλόγιον
Употреба: Црковен термин
Примери:
Од десната страна на Св. Пантелејмон има путир и над путирот грозје, а од левата има аналој со Свето Евангелие. [извор]
FlexiMac
 менување на македонски глаголи