а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аналогија

мн. аналогии
Вид збор: Именка, женски род
Сличност по некое својство, обележје или во некој однос меѓу предмети, појави, поими.
Англиски: analogy
FlexiMac
 менување на македонски глаголи