а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аналоген

аналогниот
Вид збор: Придавка
Што е по извесна особина сличен, што одговара на нешто друго.
Англиски: analogous
Примери:
Тие споеви давале образец и за други, понови, аналогни поврзувања.
Изведенки
аналогно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи