а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анали

Вид збор: Именка, множина
1. Летопис, годишник, опис на историски настани по години.
Англиски: annals Албански: kronikë
Примери:
Во воените анали не е познато партнерите пред борбата да си ја откриваат тактиката.
2. Списание што излегува еднаш годишно.
Англиски: annals Албански: kronikë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи