а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аналитички

аналитичкиот
Вид збор: Придавка
Што е поткрепено со анализа; што се однесува на аналитика, на анализа.
Англиски: analytical
Примери:
аналитички метод
аналитичка геометрија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи