а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аналитичен

аналитичниот
Вид збор: Придавка
Што има својство на детално расчленување, што е добиен со расчленување.
Англиски: analytical
Примери:
Аналитичен пристап.
Аналитичен начин.
Изведенки
аналитичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи