а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аналитичар

мн. аналитичари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со анализа, што истражува применувајќи аналитичка постапка.
Англиски: analyst Албански: analist
Изведенки
аналитичарка ж.
мн. аналитичарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи