а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анализира

анализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врши анализа, испита, испитува, проучи, проучува нешто преку анализа.
Англиски: analyze Албански: analizoj
Примери:
Институтот ја анализираше водата во селските бунари.
Изведенки
анализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи