а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анализатор

мн. анализатори
Вид збор: Именка, машки род
Направа, апарат со кој се врши анализа.
Англиски: analyzer
Употреба: Хемија
Примери:
Анализаторот ги прикажува во проценти сите делови од оваа супстанција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи