а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анадолски

анадолскиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со Анадолија.
Англиски: anatolian
Употреба: Географија
Примери:
анадолски села
FlexiMac
 менување на македонски глаголи