а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анаграм

мн. анаграми
Вид збор: Именка, машки род
Загатка што се добива со обратно читање или со преместување на буквите и слоговите.
Англиски: anagram
Изведенки
анаграмски прид.
анаграмскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи