а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анаболик

мн. анаболици
Вид збор: Именка, машки род
Препарат што го зголемува стврањето на мускули во организмот.
Англиски: anabolic drug
Употреба: Медицина
Примери:
Тој користел забранети анаболици за време на тренингот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК