а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анабаптист

мн. анабаптисти
Вид збор: Именка, машки род
Припадник на анабаптистичка секта.
Англиски: anabaptist
Употреба: Религија
Изведенки
1. анабаптистка ж.
мн. анабаптистки
2. анабаптистички прид.
анабаптистичкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи