а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

анабаптизам

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Христијанска секта што бара повторно крштевање на зрела возраст, кога човекот ќе стане свесен за тој чин.
Англиски: anabaptism
Употреба: Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК