а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ам

Вид збор: Извик
Ранг: 24306
Во детскиот јазик - извик со кој се изразува дејството на лапање, касање.
Примери:
Децата викаат како чавчиња, весело: ам, ам.