а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амфотеричен

амфотерични
Вид збор: Придавка
Молекули со особина да реагираат како киселина и како база.
Англиски: amphoteric
Употреба: Нестандарден збор , Хемија
Примери:
Пектинот е амфотерично средство што значи дека делува во два правца и кога столицата е премногу ретка, успешно ја формира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи