а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амфибија

мн. амфибии
Вид збор: Именка, женски род
1. Водоземец, животно кое живее и на копно и во вода.
Латински: amphíbios Англиски: amphibian Албански: amfibi
Употреба: Зоологија
Примери:
Амфибијата навлегуваше во таинствениот успиен и студен океан.
2. Билка која расте и на земја и во вода (трска, дива перуника).
Латински: Iris Англиски: iris Албански: amfibia
Употреба: Ботаника
3. Моторно возило кое може да се движи и по земја и во вода.
Англиски: amphibian Албански: amfibia
Употреба: Воен термин , Технологија
4. ползавец, полтрон
Англиски: crawler Албански: puthador
Употреба: Преносно значење
Изведенки
амфибиски прид.
амфибискиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи