а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ампутација

мн. ампутации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36991
1. Хируршко отстранување на дел од телото.
Англиски: amputation Албански: amputim
Употреба: Медицина
Примери:
Во хируршкиот центар докторите му извршија ампутација на едната нога.
2. Отстранување на дел од некаква целина.
Англиски: amputation Албански: amputim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ваквото одвојување претставуваше ампутација на дел од територијата и ново прегрупирање на Балканот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК