а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амнестија

(едн.) амнестијата
Вид збор: Именка, женски род
Акт на законодавно тело со кој на осудениот делумно или целосно му се укинува правосилно изречената казна.
Англиски: amnesty
Употреба: Правда
Примери:
Сите затвореници добија амнестија.
Претседателот донесе указ за амнестија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи