а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амка

амкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се обидува да касне малку од нешто, поврзано со обичај за Прочка.
Албански: kafshoj pak
Примери:
Во собата децата го амкаа јајцето.
Изведенки
амкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи