а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ами

Вид збор: Сврзник
1. За поврзување зборовни состави и реченици кои се спротивставени.
Англиски: but
Примери:
Тој не јадеше, ами голташе ненаситно.
Тоа не биле девојки, ами недораснати моми.
2. Не само...ами и; сврзнички спој на дистанција со кој се воспоставува основен сооднос на надоврзување, поточно на градација.
Англиски: but
Примери:
Таа треба да мисли не само за себе ами и за она девојче што е со неа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи