а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амин

Вид збор: Извик
1. Означување крај на молитва, со значење: вистина е, така е.
Англиски: amen Турски: âmin
Употреба: Религија
Примери:
На секое амин луѓето се крстеа.
Сега и во сите времиња, амин.
2. крај, готово
Англиски: end
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога тој ќе рече амин, сите молчат и немаат храброст да се спротивстават.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи