а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

аметист

мн. аметисти
Вид збор: Именка, машки род
Полускапоцен камен, проѕирен кристален кварц со виолетова боја.
Англиски: amethyst
Употреба: Геологија
Примери:
Прстите до зглобовите и беа покриени со опали, аметисти и смарагди.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи