а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

американски

американска
Вид збор: Придавка
Што е во врска или што припаѓа на Америка.
Англиски: american Албански: amerikan
Употреба: Географија
Примери:
американска помош
американски сон
американска трагедија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи