а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амвон

мн. амвони
Вид збор: Именка, машки род
Издигнато место во црквата за проповед.
Англиски: pulpit
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тие од амвоните великодушно им делеа благослови на уплашените дојденци во црквата.
Изрази
(ирон.) Ќе те качат на амвон - ќе те стават на почесно место.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи