а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амброзија

мн. амброзии
Вид збор: Именка, женски род
1. Храна на грчките богови што дава младост и бесмртност.
Англиски: ambrosia Албански: ambrosia
Употреба: Митологија
2. Храна што закрепнува, извонредна храна.
Англиски: ambrosia Албански: ambrosia
Употреба: Гастрономија , Преносно значење
Примери:
Понуди ми амброзија и напиток за спас.
3. вид плевел
Латински: Ambrosia artemisiifolia Англиски: common ragweed
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи