а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амброзиски

амброзискиот
Вид збор: Придавка
1. боговски, натприроден
Англиски: divine
Примери:
Амброзиски бесмртни јасли.
2. божествен, прекрасен
Англиски: marvelous
Примери:
Амброзиска ноќ.
Красни амброзиски леси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи