а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

амбицира

(се) амбицираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Покаже, покажува, пројави, пројавува амбиција.
Примери:
Откако влезе во новата фирма, тој се амбицира и мислеше само на работата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи